پورتال اداره کل آموزش و پرورش استان ايلام
کدمطلب: FzaUpTcw      تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۰۸ ۱۲:۲۵:۱۸      تعداد بازديد اين صفحه:  ۱۲۳
مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام:

نظارت مداری در تربیت جوهره ی اساسی رفتار یک فرد را تشکیل می دهد

مدیرکل آموزش وپرورش ایلام گفت: نظارت مداری در تربیت، جوهره ی اساسی رفتار یک فرد را تشکیل می دهد وبارزترین ثمره ای که از این اصل حاصل می شود دقت متربی در اعمال ورفتار خویش است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش و پرورش استان ایلام، علی بیرانوند به مناسبت هفته تربیت اسلامی درگردهمایی  معاونان ومربیان پرورشی استان اظهار نمود: یکی از عام ترین اصول در تربیت اسلامی اصل خدامحوری است. این اصل جوهره ی اساسی رفتار یک فرد دین دار را تشکیل می دهد و مهم ترین اصل ایجاد تمایز تربیت دینی از دیگر رویکردهای تربیتی به شمار می آید وجریان این امر در عمل تربیتی ناظر بر نحوه ی عملکرد مربی براساس آن ملاکهاست

 ایشان خاطر نشان کرد: گزینش برنامه های تربیتی باید به نحوی صورت پذیرد که انگیزه ی رضایت خداوندی در متربی روز به روز فزونی یابد، تا جایی که وی بدون کسب رضایت الهی به هیچ عملی اقدام نکند.  

بیرانوند گفت:انتقال روحیه ی تعهد در متربی برای تطبیق اعمال با معیار و ملاک الهی بارزترین ثمره ای است که از اصل خدامحوری حاصل می شودکه مبانی اشتقاق این اصل را می توان در دو بعد جهان بینی و انسان شناختی خلاصه کرد. براساس جهان بینی توحیدی، جهان از یک مشیت حکیمانه پدید آمده است و نظام هستی بر اساس خیر بودن وجود و رسانیدن موجودات به کمالات شایسته ی آنها استوار است

 وی تربیت  را در دوران کودکی پایه و اساس دانست وگفت: در دوره های نوجوانی و جوانی نسبت به دوره کودکی امکان تربیت کاهش پیدا می کند. و اگر یک صفت در وجود انسان ملکه شد زدودن آن بسیار مشکل خواهد بود.

 مدیرکل آموزش وپرورش ایلام عمل گرایی را یکی دیگر از اصول اساسی تربیت اسلامی بیان کرد وافزود: آگاهی و معرفت دینی در صورتی با شخصیت فرد عجین می شود و در او تأثیر می گذارد که با عمل وی مقرون گردد؛ از این رو، یک مربی موفق کسی است که همواره با توجه به ظرفیت و استعداد متربی او را وادار به عمل کند.

 وی نظارت مداری را از روش های کارامد در امر تربیت، بر امور متربی بیان کرد وتصریح نمود: نظارت مداری در تربیت جوهره ی اساسی رفتار یک فرد را تشکیل می دهد.

 ایشان در ادامه افزود: نظارت آگاهانه و هوشیارانه است که متربی همواره  با رفتار و حرکاتش تحت نظارت دقیق قرار می گیرد و در آینده باید پاسخگوی اعمال و رفتار خود باشد. چنین نظارتی می تواند تأثیر ویژه ای بر شخصیت و رفتار وی داشته باشد؛که همواره اصل نظارت مداری در تربیت اسلامی به ما می گوید: جهان در منظر خداوند تبارک و تعالی است و او بر همه امور آگاه است.

علی بیرانوند درپایان یاد آور شد: تربیت فراگیر مهم ترین اقدام تأثیر گذار بر روح وروان مخاطبین است که با انسجام همگانی نهادها ی موثر به ویژه خانه، مدرسه وجامعه محقق می شود.

آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه