پورتال اداره کل آموزش و پرورش استان ايلام
کدمطلب: 73nSvP2O      تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۰۸ ۰۸:۴۶:۱۸      تعداد بازديد اين صفحه:  ۱۶۴
پیام مدیرکل آموزش وپرورش استان ایلام

به مناسبت هشتم اسفند سالروز تأسیس امورتربیتی و هفته تربیت اسلامی

نقش و تأثير نهاد امور تربیتی در درون نظام آموزش و پرورش براي رساندن مفاهيم ديني، دفاع از ارزش‎ها، پاسداري از انقلاب و وارد كردن خردمندانه دانش آموزان به عرصه‎هاي متعدد فعاليت با ارائه الگويي شايسته و سازمان‎دهی منظم و متشكل در پروسه انقلاب غيرقابل انکار است

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش وپرورش استان ایلام متن پیام علی بیرانوند به شرح  ذیل است.

بسم الله الرحمن الرحیم

هشتم اسفندماه براي دست اندركاران آموزش و پرورش روزي نوستالژيك و سرشار از يادگاريهاي گرانبها از شهيدان و بهار پربار قدرشناسي و معنويت افزايي در درون دستگاه تعليم و تربيت است.

روز محبت و مهرباني، همان كليدهاي موفقيت و پويايي انديشه در امر تربيت است؛ روز به ثمر نشستن تلاش صادقانه و پر از اخلاص توأم با نگاه آسمانی شهیدان عزیز "رجایی" و "باهنر" است که از درون اين نگاه خدامحور در روزهاي نخست انقلاب نهادی ارزشمند به نام "امور تربيتي" متولد شد و سربازان انقلاب اسلامي سفير پیام انقلاب در مدرسه شدند و آموزه های دینی را برای ارتقای اخلاقی و سالم سازی اجتماعي و نیز گسترش نگاه انسان مدارانه در روشهاي تربيتي بکار گرفتند تا از روي نيمكتهاي مدارس افرادی پاک و مهذب و بصیر به تحولات جامعه و تبعيت پذير از فرمان الهي به درون جامعه وارد شوند و مديريت فردا را بر عهده بگيرند.

 نقش و تأثير نهاد امور تربیتی در درون نظام آموزش و پرورش براي رساندن مفاهيم ديني، دفاع از ارزشها، پاسداري از انقلاب و وارد كردن خردمندانه دانش آموزان به عرصههاي متعدد فعاليت با ارائه الگويي شايسته و سازماندهی منظم و متشكل در پروسه انقلاب غيرقابل انکار است.

 این نهاد همچنين توانست با استعداديابي منطقي و پيوند با مساجد و مراكز ديني و شخصيتهاي مذهبي، خلأ تشکلهای سیاسی دینی در مدارس را بهدرستی پر كند و در ترویج اندیشه ولایی، مصونيت اخلاقي و نيز همراه نمودن اقشار با حرکت و مسير انقلاب بهسوي تعالي كارهاي خوبي انجام دهد و رسالت اجتماعي خويش را در اين راستا به نحو شايستهاي ايفا كند.

 تربيت يافتگان اين نهاد پويا با بهكارگيري قابليتها توانستند در آزمونهاي بزرگ كارهاي بزرگ را انجام دهند كه از جمله اين عرصههای سخت و دشوار، عرصه پرشکوه دفاع مقدس بود كه یادآور صحنههای بیبديل صفوف متشکل دانش آموزان هنگام عزيمت به جبهه ها با پیشانیبندهای رنگارنگ و زمزمههاي دعا، ذكر، تلاوت و حماسههاي برجا مانده و دلنوشتههايي سرشار از عرفان و معرفت است.

 تأسیس این نهاد، هوشمندي شهداي عزيز رجايي و باهنر را در ضرورت پيريزي امور تربيتي نشان داد. لبخندهاي زیبا، ماندگار و حاكي از رضايت امام عزيز (ره) كه بر بازوان رزمندگان بوسه زد و آنچه كه امروز با افتخار اوراق تاريخ اين ديار را مزين و مرصع نموده است و عصر معاصر به آن ميبالد و همه جهان را به اقتدار جمهوري اسلامي معترف و مبهوت نموده است، از مسير صحيحي بود كه با اتخاذ تربيت ديني در مدارس حاصل گشت.

مربيان اين نهاد، الگوي مجسمي بودند كه با رفتار خويش توانستند مهرباني، رفاقت، ايثار، همدلي و بسياري از واژههاي ارزشمند رايج را معنا بخشند و با هنرمندي به نوجوانان انتقال دهند و با اين انتقال، تنديسهايي را به پهنه همه تاريخ در ميادين شهر بنا كنند و چه بسيار ديديم و شنيديم از مربیاني که قبل از دانش آموزان خود به سوی ملکوت اعلی پر گشودند و شربت شهادت نوشیدند و این راه را و معبر فیض و رستگاری را برای دیگران گشودند. پيشقراول آنان شهداي عزيز مؤسس امور تربيتي، رجايي و باهنر بودند كه در آتش خشم نفاق سوختند و با هم بهسوي رب اعلي پرواز كردند.

 نقش هنرمندانه مربیان تربیتی که با ظرافت نگاهها را متوجه قلههای رفیع نمودند، امروز بیش از هر زمان آشکار شده است. بهکارگیری ابزار هنر جهت شورآفرینی و انتقال مفاهیم انقلاب، بهرهگیری از نمایش به منظور بازسازی فضای معنوی و احیای بخشی از فرهنگ غنی، برگزاری اردوها به عنوان یک راهکار مثبت و مؤثر در پرورش استعدادها و تقويت روح جمعي و شناخت روحیه نوجوانان و آشنایی با طبیعت و گردش بر روی کره خاکی که مورد تأکید خداوند سبحان بوده است، تأثیر عميق و سازندهاي داشت و این تأثیرگذاری و نقش بارز و ارزشمند مربیان پرورشی را در شهادت هزاران شهید دانش آموز که از درون مدرسه به جبههها شتافتند میتوان دریافت و دانست كه دانش آموزان پرورش يافته در اين مكتب، براي توقف تانكهاي متجاوزان به خاك كشور اسلامي نارنجك به خود بستند و براي مقابله با دشمن به زير تانك رفتند و به وصال خويش نائل گرديدند تا درس معرفت را به ديگران ياد دهند. إنشاءالله شهداي دانش آموز عوامل و برنامهريزان اين نهاد را شفاعت خواهند نمودپس از دفاع مقدس، ورود شكوهمند جوانان و نوجوانان به عرصههای بینالمللی و رقابتهاي دلاورانه در مسابقات مختلف و کسب افتخارات و عناوین متعدد و اخذ نشانهاي زرين با نيل به خودباوري، تكميل و استمرار مسير تربيتي ترسيم شده از سوي شهيدان بود كه مورد توجه قرار گرفت و شيوههاي مناسب در اين راستا براي تقويت باورها و نمايش اقتدار فكري و توانمندي جوانان بهكار گرفته شد كه مربيان امور تربيتي توانستند بار ديگر با موفقيت اين مسير را هموار سازند.

 با درک مسئولان از این رسالت مهم و بهمنظور قدردانی از زحمات مربیان و حفظ دستاوردهای انقلاب و پاسداشت ارزشهاي مولود انقلاب و تكريم يادگار شهيدان در ترویج نگاه منطقی به مقوله تربیت ديني و اهمیت مضاعف آن برای اخلاقی نمودن رفتار اجتماعی، در تقویم جمهوری اسلامی هشتم اسفند سالروز تأسیس امور تربیتی به نام روز "تربیت اسلامی" نامگذاری شده است.

 نهاد امور تربيتي از بدو تأسيس، بنا بر ضرورت و با توجه به شناخت تفاوتهاي فردي دانش آموزان و نيازسنجي علمي، زايشهاي تشكيلاتي داشته است تا بتواند به مطالبات جامعه مخاطب پاسخي شايسته دهد كه اين تشكلها و نهادهاي دروني توانستند بخش اعظمي از مشكلات و مأموريتهاي دستگاه تعليم و تربيت را به دوش گيرند و با صرف كمترين هزينهها، كارها را به انجام برسانند و در هزينهها و اعتبارات صرفهجويي كنند و مشاركت جمعي را فراهم آورند.  

این جانب ضمن گراميداشت  وتبریک سالروز تأسيس نهاد ارزشمند امورتربيتي، به همه زحمتكشان اين عرصه حساس و فرداساز خداقوت و خستهنباشيد ميگويم  واز خداوند متعال برایشان توفیق روز افزون خواهانم 

 

 

آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه